Śruby dociskowe: czym są i jakie jest ich zastosowanie?

Śruby dociskowe to kategoria specyficznych elementów złącznych ze stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej, która obejmuje śruby (ale i wkręty) przeznaczone do wykonywania trwałych połączeń poprzez zastosowanie siły dociskowej. Takie śruby często określa się również mianem naciągowych. Co warto o nich wiedzieć? Jakie jest ich zastosowanie? Jakie są przykłady śrub dociskowych? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury naszego artykułu.

Czym są śruby dociskowe?

Śruby dociskowe, jak sama nazwa wskazuje, są elementami złącznymi przeznaczonymi do tworzenia połączeń poprzez zastosowanie siły dociskającej – można je wykorzystać do łączenia dwóch, jak i większej liczby elementów.

Standardowo stosuje się je w połączeniach na potrzeby konstrukcji mechanicznych, do budowy maszyn, urządzeń elektrycznych, ale też jednostek pływających i szeregu innych aplikacji. Gwarantują bardzo stabilne, trwałe połączenie, a przy tym są łatwe i szybkie w użyciu.

Przykłady zastosowania śrub dociskowych to m.in.:

  • Łączenie elementów drewnianych, metalowych czy z tworzyw sztucznych
  • Budowa urządzeń, maszyn i konstrukcji mechanicznych;
  • Tworzenie konstrukcji, od których wymagamy doskonałej stabilności, trwałości i bezpieczeństwa ich użytkowania;

Funkcja śrub dociskowych

Śruby dociskowe mają nie tylko tworzyć trwałe połączenia, ale też utrzymywać łączone elementy w stałej odległości od siebie, co jest możliwe dzięki generowaniu znacznej siły dociskającej. Jest to rozwiązanie, które praktycznie gwarantuje stabilność wykonanego połączenia i brak efektu przemieszczania się elementów, co jest szczególnie ważne w przypadku tworzenia konstrukcji, od których wymagamy perfekcyjnej precyzji budowy.

Przykładami elementów złącznych wykorzystujących siłę dociskającą, dostępnych w stałej ofercie Inox-Plus, są:

  • wkręty dociskowe bez łba z końcem płaskim i z gwintem na całej długości trzpienia DIN 427,
  • wkręty dociskowe bez łba z końcem płaskim i z gwintem na całej długości trzpienia DIN 551,
  • wkręty dociskowe z czopem walcowym bez łba z gwintem na całej długości DIN 417,
  • wkręty dociskowe z końcem wgłębionym bez łba z gwintem na całej długości DIN 438.

Śruby bez łba – popularny rodzaj śrub dociskowych

Śruby dociskowe występują w wielu wariantach budowy, przy czym szczególnie dużą popularnością cieszą się te bez łba, z nacięciem, które są bardzo łatwe i przy tym uniwersalne w stosowaniu. Ich podstawową funkcją jest tworzenie trwałych, stabilnych połączeń w miejscach, w których zależy nam na niewidoczności elementu złącznego, na przykład z przyczyn estetycznych.

O śrubach bez łba więcej przeczytasz w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy – zachęcamy do jego lektury.

Po markowe śruby dociskowe zapraszamy do Inox-Plus

Inox-Plus to czołowy dystrybutor elementów złącznych ze stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej. Nasza oferta obejmuje również osprzęt żeglarski. W jednym miejscu możesz zaopatrzyć się zarówno w śruby, nakrętki czy podkładki, jak i szereg innych elementów złącznych: nity, nitonakrętki, łańcuchy, kotwy itd.

Mamy jedną z najobszerniejszych ofert śrub, która obejmuje omówione w tym artykule śruby dociskowe, jak i śruby specjalistyczne czy zupełnie standardowe, z łbem, w wielu wariantach wymiarowych.

Przy okazji zajrzyj do innego artykułu w naszej bazie wiedzy, w którym przybliżamy najpopularniejsze rodzaje śrub nierdzewnych i przyglądamy się ich zastosowaniu.

W Inox-Plus możesz liczyć na fachowe doradztwo naszych specjalistów, którzy podpowiedzą Ci, jakie śruby czy inne elementy złączne kupić do realizacji konkretnego zadania. Co ważne, wszystkie produkty łatwo wyszukasz w naszym katalogu online i wygodnie zamówisz je bez wychodzenia z domu czy z biura, z gwarancją szybkiej dostawy pod wskazany adres – na przykład prosto na plac budowy.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów, w których specjaliści Inox-Plus m.in. wyjaśniają, jak rozpoznać, że śruba jest nierdzewna oraz podpowiadają, czy rzeczywiście należy smarować śruby nierdzewne.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania