Śruba, nakrętka, podkładka, czyli najpopularniejszy „związek” w świecie elementów złącznych

Elementy złączne służą tworzeniu różnego rodzaju połączeń np. na potrzeby budowy konstrukcji nośnych czy maszyn. Takich elementów jest całe mnóstwo, przy czym kilka z nich w zasadzie nie może prawidłowo funkcjonować bez innych. Przykładem takiego nierozerwalnego związku są śruba, nakrętka i podkładka. Te trzy elementy zwyczajowo stosuje się razem, aby uzyskać z jednej strony trwałe, a z drugiej odwracalne połączenie. Funkcjom śrub, nakrętek i podkładek oraz ich wspólnemu zastosowaniu bliżej przyglądamy się w kolejnym artykule opracowanym przez ekspertów Inox-Plus.

Śruba

Śruba to nic innego jak pręt z gwintem, który służy do łączenia różnych elementów. Zazwyczaj posiada główkę, która umożliwia dokręcanie śruby za pomocą odpowiedniego narzędzia (klucza, śrubokręta etc.). Specyfiką większości śrub jest to, że do wykonania połączenia wymagają dodatkowego elementu z gwintem, czyli nakrętki, ewentualnie otworu gwintowanego o takiej samej średnicy wykonanego w podłożu.

Podstawową funkcją śruby jest tworzenie połączeń mechanicznych o wysokiej wytrzymałości. Śruba pozwala również na łatwe rozłączanie i ponowne łączenie elementów bez ich uszkodzenia.

O popularnych rodzajach śrub więcej czytaj w osobnym artykule w bazie wiedzy Inox-Plus.

Nakrętka

Nakrętka to element złączny posiadający gwint wewnętrzny, co umożliwia dokręcanie jej na śrubie lub pręcie gwintowanym przy pomocy odpowiedniego narzędzia. Nakrętki najczęściej mają kształt sześciokąta lub kwadratu. Śruba i nakrętka tworzą najpopularniejszy „tandem” do wykonywania połączeń rozłącznych.

Nakrętka utrzymuje śrubę w miejscu, przenosi obciążenia mechaniczne między łączonymi elementami oraz umożliwia łatwe dokręcenie lub poluzowanie śruby w celu montażu lub demontażu np. podzespołów maszyn.

Podkładka

Podkładka to płaski element, najczęściej o kształcie pierścienia, który zwyczajowo umieszcza się między nakrętką lub główką śruby a powierzchnią łączoną. Podkładki mogą być wykonane z różnych materiałów, od metalu, aż po tworzywa sztuczne.

Podstawową funkcją podkładki jest rozłożenie siły docisku śruby na większą powierzchnię, co zapobiega deformacji łączonych materiałów. Podkładka chroni powierzchnię łączoną przed uszkodzeniem mechanicznym. Często stosuje się podkładki w celu zapobiegnięcia samoczynnemu odkręcaniu się nakrętki i/lub śruby – w tej funkcji najlepiej sprawdzają się podkładki sprężyste, które niwelują wpływ drgań i wibracji na trwałość wykonanego połączenia.

Dlaczego stosuje się te elementy razem?

Śruby, nakrętki i podkładki wzajemnie uzupełniają swoje funkcje, a w wielu zastosowaniach są dla siebie niezastąpione, umożliwiając stworzenie trwałego, stabilnego i bezpiecznego połączenia.

Śruba i nakrętka tworzą połączenie, które jest stabilizowane przez podkładkę – ta ostatnia rozkłada siłę docisku, dodatkowo chroniąc łączone powierzchnie przed uszkodzeniem. Podkładka może także kompensować niewielkie luzy, tym samym zwiększając precyzję i wytrzymałość połączenia.

Wspólne stosowanie śrub, nakrętek i podkładek umożliwia także szybki montaż i demontaż, co jest istotne w przypadku tych konstrukcji, które np. muszą być regularnie serwisowane.

Śruby, nakrętki i podkładki kupisz w Inox-Plus

Inox-Plus to czołowy dystrybutor artykułów nierdzewnych oraz kwasoodpornego osprzętu żeglarskiego. Nasza oferta obejmuje wszystko, co tylko jest potrzebne do wykonania trwałego, stabilnego i niezawodnego połączenia, czy to na potrzeby przemysłu, czy domu.

Dzięki naszemu katalogowi online łatwo wyszukasz odpowiednie elementy złączne np. po normie jakościowej DIN, ISO czy PN/M. Możesz również skorzystać z fachowego, niezobowiązującego doradztwa ekspertów Inox-Plus, którzy podpowiedzą, jakie produkty najlepiej sprawdzą się przy realizacji konkretnego zadania.

Zachęcamy do lektury pozostałych artykułów opracowanych przez Inox-Plus, w których nasi eksperci m.in. wyjaśniają, jakie są rodzaje stali nierdzewnej, podpowiadają, jak rozpoznać stal nierdzewną, a także przybliżają najpopularniejsze śruby nierdzewne według normy DIN.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania