Normy DIN, ISO i PN/M - poznaj najważniejsze różnice

Analizując oznaczenia śrub i innych elementów złącznych, zwykle natrafiamy na informację odnośnie do tego, jaką normę jakościową spełnia dany produkt. Wyróżniamy tutaj trzy podstawowe normy, czyli DIN, ISO oraz PN/M. Nie każdy wie, czym te normy się od siebie różnią, dlatego pochylamy się nad tym zagadnieniem w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Czym są właściwie są te normy?

Zarówno DIN, jak i ISO oraz PN/M, to normy techniczne, czyli opracowane przez organizacje normalizacyjne, w których określa się specyfikacje konkretnych produktów, usług i procesów. Celem tworzenia tych norm jest ujednolicenie wymagań m.in. co do jakości i kompatybilności, co znacząco ułatwia wybór produktów czy usług oferowanych na różnych rynkach.

Dla uproszczenia można napisać, że dzięki np. normie ISO, zaopatrzeniowcy z Niemiec, Polski, Francji czy Włoch dokładnie wiedzą, czego mogą się spodziewać po danym produkcie oznaczonym za zgodność z konkretną normą. Nie muszą za każdym razem analizować cech danego produktu.

Norma DIN

DIN, czyli Deutsches Institut für Normung, to niemiecki instytut normalizacyjny założony w 1917 roku. Normy DIN są powszechnie uznawane nie tylko w Niemczech, ale też na całym świecie, stanowiąc niejako stempel jakości produktów zgodnych z tymi normami.

Normy DIN obejmują szeroki zakres produktów i usług, od elementów mechanicznych, takich jak śruby i gwoździe, aż po zaawansowane maszyny. Normy DIN są powszechnie stosowane w przemyśle samochodowym, maszynowym i budowlanym, a także w produkcji elementów złącznych.

Przykładem zastosowania normy DIN jest norma DIN 931, która odnosi się do popularnej śruby z łbem sześciokątnym.

Norma ISO

ISO (International Organization for Standardization) to międzynarodowa organizacja normalizacyjna, która została założona w 1947 roku i zrzesza przedstawicieli z krajów na całym świecie. Głównym celem ISO jest opracowywanie międzynarodowych standardów, które ułatwiają współpracę między krajami i zapewniają kompatybilność produktów na rynku globalnym.

Normy ISO obejmują produkty i rozwiązania z najróżniejszych dziedzin, od technologii informatycznych, przez zarządzanie jakością, aż po kwestie środowiskowe. Normy te są honorowane i stosowane w różnych branżach na całym świecie.

Przykładem takiej normy może być ISO 9001, która dotyczy systemów zarządzania jakością.

Norma PN/M

PN/M to polska norma, która została opracowana przez Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). Normy te są dostosowane do potrzeb i specyfiki polskiego przemysłu, jak i do obowiązujących w naszym kraju regulacji prawnych. Normą PN/M określa się zarówno produkty konsumenckie, jak i zaawansowane technologie przemysłowe.

Przykładem może być norma PN-EN 206 – jest to norma dotycząca betonu, która określa szczegółowe wymagania dla betonu towarowego stosowanego w Polsce.

Która norma jest najważniejsza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Faktem jest, że np. w Polsce dostępne są produkty normalizowane zgodnie z każdą z tych norm. Przykładowo: szukając elementów złącznych do realizacji konkretnego projektu, można je znaleźć w katalogu po normie ISO, DIN, jak i PN/M – taką możliwość daje m.in. katalog online dostępny na stronie internetowej Inox-Plus.

W praktyce normy te różnią się przede wszystkim zasięgiem obowiązywania oraz metodologią opracowywania. Polska norma PN/M funkcjonuje tylko w naszym kraju, podczas gdy normy DIN i szczególnie ISO, są honorowane w większości państw świata.

Tym, co łączy każdą z omówionych norm technicznych jest fakt, iż celem ich opracowania jest zapewnienie wysokiej jakości, bezpieczeństwa użytkowania i spójności różnego rodzaju produktów i usług.

Zachęcamy również do lektury innych artykułów poradnikowych w bazie wiedzy. Eksperci Inox-Plus dzielą się w nich praktycznymi wskazówkami dotyczącymi m.in. zastosowania popularnych elementów złącznych. Z artykułów dowiesz się chociażby, jaką rolę pełnią śruby nierdzewne w żegludze, czym jest AISI, czyli popularne oznaczenie stali nierdzewnej, a także czym cechują się dobrej jakości śruby nierdzewne.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania