Kołki walcowe to podstawowe elementy złączne, które służą do solidnego mocowania m.in. różnych konstrukcji w podłożu. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, od mechaniki, przez budownictwo, aż po inżynierię maszynową. Kołki te, z uwagi na prostą i niezawodną konstrukcję, są wybierane zawsze wtedy, gdy kluczowe znaczenie ma ustabilizowanie elementów konstrukcyjnych, zwłaszcza tych narażonych na wibracje czy znaczne obciążenia. Funkcji i zastosowaniu kołków walcowych bliżej przyglądamy się w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Czym właściwie są kołki walcowe?
Kołki walcowe, znane również jako sworznie lub kołki cylindryczne, to elementy złączne o cylindrycznym kształcie. Są wykonane z metalu, najczęściej ze stali jakościowych (nierdzewnej lub kwasoodpornej), rzadziej z tworzyw sztucznych.
Kołki charakteryzują się prostą formą – mają stałą średnicę na całej długości, bez gwintów. W zależności od specyfikacji, mogą mieć różne długości i średnice, co pozwala na ich zastosowanie w różnych typach połączeń.
Kołki walcowe stosuje się w miejscach, gdzie wymagane jest precyzyjne połączenie dwóch elementów, które ma zapobiec ich wzajemnemu przesunięciu lub obrotowi. Zazwyczaj kołki te są montowane w przygotowanych wcześniej otworach.
Rodzaje kołków walcowych
Kołki walcowe to dość obszerna kategoria elementów złącznych. Na rynku znajdziemy kołki w różnych wariantach wymiarowych, wykonane z różnych materiałów, a tym samym przeznaczone do odmiennych zastosowań.
Najpopularniejsze rodzaje kołków walcowych to:
- Kołki walcowe pełne– wykorzystuje się je w celu wykonania trwałego i mocnego połączenia, np. w maszynach przemysłowych czy konstrukcjach stalowych.
- Kołki sprężyste (walcowe rozprężne)- wykonane ze stali sprężynowej, posiadają szczelinę na całej długości, co umożliwia ich delikatne sprężenie przy montażu. Po wprowadzeniu do otworu rozprężają się, tworząc silne połączenie. Są stosowane głównie w mechanice precyzyjnej.
- Kołki walcowe z gwintowanym końcem– posiadają gwint z jednej strony, co umożliwia zamocowanie ich za pomocą nakrętki. Stosuje się je wtedy, gdy wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie połączenia.
- Kołki stożkowe– o kształcie walca z jednym końcem stożkowym. Taka budowa ułatwia ich wprowadzenie do otworu.
Zastosowanie kołków walcowych
Kołki walcowe mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu i budownictwa. Poniżej omawiamy kilka najczęstszych przykładów wykorzystania tych elementów złącznych:
- Mocowanie różnych elementów konstrukcyjnych, takich jak belki, płyty, ramy okienne czy drzwiowe. Kołki walcowe zapewniają bardzo stabilne i bezpieczne osadzenie tego typu konstrukcji w podłożu
- Budowa maszyn– kołki walcowe są standardowo wykorzystywane w inżynierii maszynowej, przede wszystkim do łączenia części maszyn, takich jak wały, koła zębate, łożyska czy koła pasowe.
- Budowa pojazdów– te elementy złączne są standardowo stosowane w wielu elementach pojazdów mechanicznych, w tym w silnikach i układach zawieszenia.
- Produkcja mebli– kołki walcowe wykorzystuje się na potrzeby połączeń narażonych na znaczne obciążenia i naprężenia, a także w celu zapewnienia łatwego montażu i demontażu poszczególnych elementów mebli.
Kup kołki walcowe w Inox-Plus
Inox-Plus to czołowa hurtownia śrub i innych elementów złącznych ze stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej. Kupisz u nas także kwasoodporny osprzęt żeglarski. Nasza oferta obejmuje m.in. kołki walcowe ze stali A2 i A4, spełniające normę ISO 2338, polską normę PN/M 85021 oraz DIN 7.
Zamów potrzebne kołki walcowe online, z dostawą pod wskazany adres, pakowane po 10, 25, 50 lub 100 sztuk (ze stali A2) oraz po 100, 200 lub 500 sztuk (stal A4). Jeśli nie wiesz, jakie elementy złączne sprawdzą się przy realizacji konkretnego zadania, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z bezpłatnego doradztwa ekspertów Inox-Plus.
Zachęcamy również do lektury innych artykułów w bazie wiedzy. Dowiesz się z nich m.in., czym różnią się normy DIN, ISO i PN/M, do czego można wykorzystać śruby imbusowe, a także jakie wyróżniamy rodzaje stali nierdzewnej.
Komentarze
Zaloguj się aby dodać komentarz
Przejdź do logowania