Jak zmierzyć rozmiar śruby? Praktyczny przewodnik

Śruby są niezbędnymi elementami złącznymi towarzyszącymi wielu projektom konstrukcyjnym, budowlanym, armatorskim czy szeroko rozumianym inżynierskim. Niezależnie od tego, czy pracujesz nad drobnymi naprawami w domu czy nad skomplikowanymi projektami mechanicznymi, może Ci się przydać umiejętność przeprowadzenia pomiaru rozmiaru śruby.

Doświadczeni fachowcy oczywiście są w stanie zrobić to bez dodatkowych przyrządów – wystarczy im rzut oka dany element, aby od razu rozpoznać jego rozmiar. Z drugiej jednak strony są sytuacje, w których liczy się ogromna precyzja, nawet co do milimetra. Wówczas warto już wiedzieć, jak zmierzyć rozmiar śruby, co wyjaśniamy w naszym artykule. Poznaj kilka popularnych sposobów.

Kalibry

Jednym z najpopularniejszych, a przy tym najbardziej precyzyjnych narzędzi do pomiaru śrub jest kaliber. Mówimy tutaj o narzędziu umożliwiającym dokonanie pomiaru odległości pomiędzy dwoma przeciwnymi powierzchniami.

Chcąc zmierzyć śrubę za pomocą kalibru, wystarczy umieścić go na zewnątrz gwintu śruby i odczytać szerokość gwintu na skali narzędzia. Proste, szybkie, niezawodne.

W jakich gałęziach przemysłu stosuje się śruby nierdzewne? Odpowiedzi poszukaj w osobnym artykule w naszej bazie wiedzy.

Linijka, miarka

Jeśli nie masz kalibru, możesz skorzystać z najprostszych dostępnych przyborów, czyli zwykłej linijki lub miarki. Taki pomiar jest bardzo prosty, poradzi sobie z tym każdy, natomiast trzeba tutaj zachować maksymalną możliwą precyzję, aby uzyskać wiarygodny wynik.

Jak zmierzyć rozmiar śruby przy pomocy linijki? Wystarczy dokładnie zmierzyć szerokość śruby, starając się umieścić linijkę równolegle do osi śruby. Analogicznie: jeśli chcemy sprawdzić długość śruby, to mierzymy element na całej długości.

Zajrzyj do innego artykułu przygotowanego przez ekspertów Inox-Plus, w którym omawiamy popularne rodzaje główek śrub.

Zajrzyj do tabeli z wymiarami

Jeśli nie masz pod ręką żadnych narzędzi pomiarowych, a potrzebujesz szybko sprawdzić rozmiar śruby, możesz skorzystać z gotowej tabeli z wymiarami. W Internecie można znaleźć wiele źródeł, które podają standardowe wymiary śrub. Znając oznaczenie elementu złącznego jesteś w stanie w ciągu kilkunastu sekund poznać jego parametry fizyczne.

Pamiętaj, że w tabelach wymiary są podane w milimetrach lub calach w zależności od regionu, dlatego warto zwrócić uwagę na jednostki.

Czym jest symbol śruby i jak go odczytać? Tego już dowiesz się z osobnego artykułu w bazie wiedzy Inox-Plus.

Oznaczenia na opakowaniu śrub

Często producenci śrub umieszczają informacje o rozmiarze bezpośrednio na opakowaniu. Może to być zapis w postaci np. „M5 x 20”, gdzie „M5” oznacza średnicę śruby, a „20” określa długość danego elementu złącznego wyrażoną w milimetrach.

Oznaczenia te mogą różnić się w zależności od normy w danym regionie, ale zazwyczaj są one łatwe do zrozumienia po krótkiej konsultacji ze sprzedawcą, ewentualnie po zasięgnięciu informacji w Internecie.

Śruby ocynkowane a śruby nierdzewne – poznaj najważniejsze różnice i sprawdź, jak je odróżnić. Wyjaśniamy to w poradniku Inox-Plus.

Pomoc sprzedawcy

Kupując śruby w specjalistycznej hurtowni elementów złącznych, na przykład Inox-Plus, zawsze możesz skorzystać z pomocy sprzedawcy. Warto to zrobić wtedy, gdy masz wątpliwości co do rozmiaru śruby, a potrzebujesz elementu o dokładnie takich wymiarach.

W Inox-Plus zapewniamy naszym klientom bezpłatną pomoc przy doborze elementów złącznych do realizacji konkretnego zadania, nie tylko doradzając w sprawie wymiarów, ale także parametrów wytrzymałościowych, technologii produkcji i tym samym zastosowania. Wystarczy się z nami skontaktować w wygodnej dla Ciebie formie.  

Wiesz już, jak zmierzyć rozmiar śruby, a teraz zachęcamy do lektury innych artykułów poradnikowych w naszej bazie wiedzy. Dowiesz się z nich między innymi czym są śruby dociskowe i jakie jest ich zastosowanie, jakie są właściwości śrub nierdzewnych oraz jak rozpoznać, że dana śruba na pewno jest nierdzewna.

Komentarze

Ten post jeszcze nie został jeszcze skomentowany, bądź pierwszy.

Zaloguj się aby dodać komentarz

Przejdź do logowania